Już od około trzech tygodni trwają działania nadzoru budowlanego, które mają na celu ocenę stanu technicznego zalanych budynków po ustąpieniu wody. Jakie prace naprawcze należy podjąć po powodzi? Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem.
W pierwszej kolejności nadzór budowlany oceniał czy budynek jest bezpieczny i można go użytkować. Jeśli budynek jest bezpieczny można przystąpić do wykonywania pierwszych, niezbędnych działań i napraw. Należy zacząć od odpompowania wody, usunięcia naniesionego z nią materiału, osuszanie zawilgoconych elementów. Jednocześnie warto pamiętać o stałej obserwacji całego budynku. – podkreśliła Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego
Przed usunięciem pierwszych uszkodzeń po zalaniu budynku!
Wracając do budynków, uszkodzonych przez powódź, należy rozpocząć od oceny ich stanu technicznego. Na co zwrócić szczególnie uwagę i od czego zacząć – wyjaśniamy w wytycznych GINB, które dotyczą budynków zalanych w wyniku powodzi.
Następnie można przystąpić do pierwszych, niezbędnych prac porządkowych.
Wytyczne GINB: jak usuwać pierwsze uszkodzenia po zalaniu budynku
1. Należy zacząć od wypompowania wody. Można to rozpocząć dopiero po ustaniu napływu fali powodziowej, gdy obniży się poziom wód gruntowych. Wodę należy usuwać sukcesywne, to znaczy ok. 30 do 50 centymetrów na dobę. Usuwać trzeba także naniesiony z wodą powodziową materiał, np. z piwnic czy niższych pięter. Więcej: komunikat GINB
2. Następnie można osuszyć zawilgocone elementy. W okresie jesienno-zimowym niezbędne może być zastosowanie osuszaczy przemysłowych.
3. Potem, na powierzchni ok. 30 - 50 centymetrów większej niż powierzchnia zalania, należy usunąć tynki i inne okładziny ścian wewnętrznych:
4. Ze ścian zewnętrznych należy usunąć zawilgoconą izolację termiczną z wełny mineralnej.
5. W tym momencie należy zdezynfekować odkryte powierzchnie elementów konstrukcyjnych.
Pomocne w tym będą informacje:
6. Po zdezynfekowaniu należy wykonać nowe warstwy izolacyjne i wykończeniowe.
Obserwacja budynku
Powyższe czynności powinny być połączone z jednoczesną, bieżącą obserwacją budynku. Mogą w tym czasie wystąpić inne uszkodzenia, takie jak:
Jeśli wystąpią powyższe uszkodzenia, konieczne jest skonsultowanie ich z osobą, która posiada uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, bądź inne kwalifikacje w odniesieniu do instalacji gazowych, elektrycznych i przewodów kominowych.
Następnie w sytuacji gdy budynek w wyniku powodzi uległ uszkodzeniu należy zapewnić przeprowadzenie kontroli bezpiecznego użytkowania.
Kontrola bezpiecznego użytkowania
Za zapewnienie przeprowadzenia kontroli bezpiecznego użytkowania odpowiada właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.
Kontrola taka powinna być przeprowadzona każdorazowo po wystąpieniu czynników zewnętrznych, które oddziałują na budynek i powodują uszkodzenie lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem. To z kolei może powodować zagrożenie życia lub zdrowia mieszkańców. Takim czynnikiem zewnętrznym jest powódź.
Kontrolę przeprowadzają osoby, które pełnią samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, np. inżynierowie, którzy posiadają uprawnienie budowlane w odpowiedniej specjalności, m.in. konstrukcyjno-budowlanej czy sanitarnej i są członkami właściwej izby inżynierów budownictwa.
Protokół z takiej kontroli zawiera zalecenia, których celem jest usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości i termin ich wykonania przez właściciela lub zarządcę budynku.
Jakie zalecenia mogą wynikać z kontroli bezpiecznego użytkowania
Po kontroli bezpiecznego użytkowania, wykonanej przez osoby, posiadające uprawnienie budowlane w odpowiedniej specjalności (wymienione powyżej), mogą być również wskazane dodatkowe działania do realizacji. Ich zakres zależy od skali uszkodzeń lub zniszczeń i elementów, których one dotyczą.
Fundamenty i ściany podpiwniczenia – możliwe zalecenia
Ściany konstrukcyjne zewnętrzne i ściany wewnętrzne – możliwe zalecenia
Stropy – możliwe zalecenia
Instalacje budowlane – możliwe zalecenia
Konstrukcji dachu (więźby)
Drewniana konstrukcja dachu, jako element budynku najwyżej położony, zwykle nie zostaje zalana. Jednak w wyniku przemieszczeń fundamentów, a w konsekwencji ścian nośnych, na których bezpośrednio opierają się murłaty (ściany nośne często tylko w postaci muru bez rdzeni żelbetowych w narożach i wieńców, które usztywniają całą bryłę budynku), może tracić swoją:
Nie należy pomijać tego aspektu w ogólnej ocenie stanu technicznego całego budynku, ponieważ konstrukcja dachu przenosi na podpory (ściany) relatywnie duże obciążenia o zmiennym charakterze (śnieg, wiatr).
Zabezpieczenia przed podtopieniami
Po zalaniu budynku warto rozważyć zabezpieczenie konstrukcyjnych elementów przyziemia budynku (fundamentów i ścian fundamentowych) przed zagrożeniem wodami opadowymi, roztopowymi i powodziowymi.
Można to zrobić poprzez:
Źródło: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/wytyczne-ginb-jak-usuwac-pierwsze-uszkodzenia-po-zalaniu-budynku